Publisert: 14. august 2025 | Sist endret: 14. august 2025 | Forfatter: Janne Epland
Første skoledag
En helt spesiell dag for skoler over hele landet, og kanskje litt ekstra hos oss denne gangen. Kunnskapsminister Kari Nessa Nordtun fikk følge de helt nye elevene våre på 1. klasse og hadde også en fin tale til barna på skolesamlingen i amfiet.
"Så fint å se dere - for et syn dere er! Og spesielt velkommen til dere 1. klassinger, er dere spente? Første skoledag er en veldig spesiell dag, og en dag dere kanskje kommer til å huske resten av livet. Jeg husker godt min første skoledag, selv om det er lenge siden."
Kunnskapsministeren hadde fått følge 1. klassingene fra morgenen av, blitt med på oppropet og hilst på alle de unge og håpefulle. Til slutt ble 1. trinn fulgt forsiktig ned i amfiet der resten av skolen var samlet, og 2. trinn sang "En førsteklasses sang" til de nye elevene, og deretter fikk de noen fine ord av Nessa Nordtun.
Hun snakket også til resten av elevgruppa om det å ta vare på hverandre. "Det er viktig å passe på hverandre, og passe på at de rundt oss har det bra - hjelpe hverandre i timene og si fine ting til hverandre. Og ikke minst passe på at alle sammen får være med i leken." Varaordfører Charlotte Beckmann Finnestad var også tilstedet og minnet barna på å si ifra dersom man selv eller kjente noen som ikke hadde det bra. Når man snakker om det er det lettere å hjelpe.
Inspektør og sosiallærer Anette tok opp denne tråden og snakket om inkludering - noe vi alle kan være med på. Rektor Oddbjørn ønsket 7. trinn lykke til i oppgaven som de eldste på skolen og som helt sikkert blir flotte forbilder for de yngre dette året. De skal også være trivselsledere og sørge for gøye og inkluderende aktiviteter i friminuttene. Til slutt så vi musikkvideoen til den nye BliMe-dansen 2025 som handlet om samme tema.
Da er vi i gang her på Kringsjå skole og gleder oss til skoleåret 2025-2026!