Meny
Velg seksjon Forside
Hana skole, Postboks 583 4302 Sandnes
Telefon: 51 33 67 00 Send oss e-post
Redaktør: Rektor Atle Sømme
Oversett siden til et annet språk
Translate page to another language
Traducir la página a otro idioma
Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<april 2025><<
april 2025
mtotfls
31010203040506
07080910111213
14151617181920
21222324252627
28293001020304
05060708091011
Gå til Its Learning
Omvendt Julekalender - Gi noe i stedet for å få!

Hvert år i desember, fram mot jul, pleier vi å ha omvendt julekalender på Hana skole. Jula trenger ikke bare å handle om det å få julepresanger. Det er vel så viktig å kunne gi eller gjøre noe for andre for å glede dem. I år har Hana skole bestemt seg for å samle inn penger til Mponda Primary School i Malawi.

I januar besøkte Tore (kontaktlærer 7. trinn) Mponda Primary School i forbindelse med masteroppgaven sin i matematikk. Han møtte der en skole med svært begrensede ressurser. I løpet av sitt opphold dere nede klarte han og studiekameraten hans å samle inn over 30 000 kroner ved hjelp av et facebookinnlegg, og pengene ble brukt til innkjøp av nye pulter, skrivebøker, musikkinstrument, læremateriell, vannbeholdere, grøtbeholdere og diverse vedlikehold av skolen. Det de ikke fikk gjort, var å ordne lærebøker til elevene. Det ønsker nå Hana skole å gjøre noe med.

På Mponda er forholdet mellom lærebøker og elever rundt om 1:50. Det er altså 50 elever per lærebok. Spesielt utfordrende er det at elevene ikke har lærebøker i matematikk. En lærebok koster 40 kroner på småskolen og 60 kroner på mellomtrinnet, og målet for innsamlingen i desember er at vi klarer å hjelpe skolen med anskaffelse av et fullt skolesett med lærebøker i matematikk. Dersom vi klarer å samle inn mer enn oppsatt mål, er tanken at pengene kan brukes til vedlikehold og reparasjon av taket på skolen.

På videoen finner dere utfyllende informasjon om Malawi og skolen vi samler inn til. Video

Skolen vil nytte anledningen til å la elevene bli litt kjent med hvordan barn har det i Malawi, et land i Afrika som de fleste elevene våre ikke vet så mye om fra før. Nå vi vil samle inn penger, er dette for å hjelpe barn som ikke har samme mulighet til skole som barn i Norge. Vi ønsker likevel ikke at den omvendte julekalenderen skal bli et nytt kjøpepress i jula. Hvis alle kan gi litt, blir det likevel en betydelig sum til sammen. Her kan elevene hjelpe til hjemme og tjene noen kroner de kan gi. En annen mulighet er å samle flasker og gi flaskepanten. Klasser kan også samarbeide på skolen. Her er det mange muligheter. Til forskjell fra mange andre innsamlingsaksjoner går pengene direkte til formålet. Tore har enda kontakter nede i Malawi som har sagt seg villige til å hjelpe med bokbestilling og overlevering.

Skolen ønsker ikke at elevene har med seg kontanter til skolen. Vi håper foresatte kan hjelpe dem med å vippse eller betale inn penger på innsamlingskonto på Spleis.no: https://www.spleis.no/project/156563  Her kan elever, foresatte, ansatte og alle som vil, gi et bidrag. 

Mvh
Rektor